Roztocze. Metrowy wodospad. Wokół jaskrawa zieleń
Ciekawe miejsca,  Polska

Roztocze – Rezerwat Przyrody Czartowe Pole

Przewodnik po Roztoczu
cz. 1
„Rezerwat Czartowe Pole”

Roztocze - skraj lasu. Po lewej stronie las. Po prawej pknnik męski
Roztocze – okolice miejscowości Samsonówka

Kilka słów o Roztoczu…

Roztocze to zdecydowanie zielone płuca Lubelszczyzny. Takie określenie najlepiej oddaje fenomen tej niezwykłej krainy łączącej Wyżynę Lubelską z Podolem. Jego gęste lasy pełne dzikiej zwierzyny i urokliwe małe miejscowości oraz cisza i spokój sprawiają, że człowiek zapomina o pędzącym w koło świecie. Nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz więcej ludzi zamiast pędzić przez pół Polski nad zatłoczone morze lub góry – wybiera ciszę i spokój w leśnej głuszy Roztocza.

Pola i lasy Roztocza. Na zdjęciu pole łąka i pas drzew

Na Roztoczu, z uwagi na jego wyjątkowe walory przyrodnicze, utworzono  Roztoczański Park Narodowy. Jest to drugi na Lubelszczyźnie park narodowy. O pierwszym z nich (Poleskim Parku Narodowym) wspominałem już wcześniej. Oprócz tego znajdują się tu jeszcze Parki Krajobrazowe, jak np. Lasy Janowskie oraz rezerwaty m.in. Sołokija, Piekiełko, Nad Tanwią czy też Czartowe Pole. I właśnie o tym ostatnim rezerwacie będzie ten wpis.

Rezerwat Czartowe Pole

Rezerwat Czartowe Pole został utworzony przez nadleśnictwo Józefów. Przez jego obszar prowadzi ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna obejmująca ścisłą ochroną i prezentująca walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe tego niezwykłego miejsca. Nazwa Czartowe Pole pochodzi od legendy związanej z objętą rezerwatem polaną, o której mówiono, że „jeno czarci tam hasali”. Jest to prawdopodobnie pozostałość po dawnych pogańskich wierzeniach zamieszkującej te obszary ludności.

Wodospad i spieniona woda. Wokół bujna zielona roslinność

Co zobaczymy?

Opisana ścieżka ma długość tylko ok. 1,4 km – niezbyt dużo, ale za to jest bardzo widowiskowa. Biegnie ona przez dolinę rzeki Sopot, w której to rzeka wyżłobiła wąwóz z licznymi wodospadami i progami wodnymi. Na jej trasie ustawiono szereg tablic informacyjnych oraz drewnianych pomostów ułatwiających poruszanie się po szlaku. Jest też całkiem spory parking zlokalizowany za miejscowością Hamernia – zaraz za mostem. To właśnie wodospady i progi wodne sprawiają, że idąc ścieżką przyrodniczą mamy wrażenie jakbyśmy byli w górach przy rwącym górskim potoku.

Roztocze. Metrowy wodospad. Wokół jaskrawa zieleń

Dla miłośników Historii…

Miłośnicy historii z pewnością będą mogli dowiedzieć się kilku ciekawostek historycznych o tym miejscu, bowiem na terenie rezerwatu znajdują się:

  • ruiny starej papierni Zamoyskich, o których informuje tablica na ścieżce dydaktycznej, biegnącej obok obiektu: są to ruiny dużego zakładu przemysłowego z XVII w. Ordynacji Zamoyskich. W latach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego zakład produkował 80% papieru w guberni lubelskiej. Do upadku przyczyniły się dwie powodzie oraz pożar.
  • pomnik upamiętniający manewry wojsk polskich w 1931 roku
  • symboliczne groby partyzantów poległych w walkach w 1943 roku:
    • Umer Achmołła Atamanow ps. „Miszka Tatar” – dowódca oddziału Gwardii Ludowej, który zginął 1 czerwca 1943 roku podczas ataku na hitlerowską ekspedycję karną w Józefowie
    • Hieronim Miąc ps. „Korsarz” – dowódca józefowskiego oddziału ZWZ-AK, zmarł 5 sierpnia 1943 roku w czasie operacji amputacji ręki. Ranny został w czasie walk w lesie Dębowce.

Progi wodne na rzece sopot

Jeśli spodobał się Wam ten wpis, zachęcam do polubienia go na fanpage-u strony oraz do dyskusji w komentarzach. Jeśli jeszcze nie polubiliście strony na Facebooku, to koniecznie musicie to zrobić, będziecie wtedy na bieżąco z nowymi wpisami, a dla mnie będzie to dodatkowa motywacja do dalszego rozwoju bloga ?

4 1 vote
Article Rating
42 Udostępnień
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x