Obumarłe drzewo w korycie rzeki przy ujściu Krzny do Bugu w rezerwacie Szwajcaria Podlaska
Ciekawe miejsca,  Polska

Szwajcaria Podlaska – zakola Bugu w miejscowości Neple na Podlasiu

Szwajcaria Podlaska to wyjątkowo ciekawa krajobrazowo część Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Ten urokliwy zakątek Podlasia znajduje się w okolicach miejscowości Neple, w gminie Terespol, w pobliżu ujścia Krzny do Bugu. Bug w tym miejscu tworzy niezwykle malownicze zakola, które można podziwiać z wysokich skarp ciągnących się wzdłuż Bugu. Świetne miejsce na weekendowy wypad za miasto, jak również doskonałe miejsce na plener fotograficzny.

Rezerwat Szwajcaria Podlaska

Mapka rezerwatu Szwajcaria Podlaska z oznaczeniem kolorem czerwonym ścierzki przyrodniczejŹródło: http://parki.lubelskie.pl/parki-krajobrazowe/park-krajobrazowy-podlaski-przelom-bugu/sciezki-dydaktyczne/szwajcaria-podlaska

Ścieżka przyrodnicza i radziecki czołg…

Obszar chroniony zwany Rezerwatem Szwajcaria Podlaska został wyodrębniony w ramach Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu w 1995 roku na powierzchni 24 ha. Powstał w celu ochrony drzewostanów rosnących na skarpie rzeki Bug z licznymi drzewami pomnikowymi. Przez Rezerwat Szwajcaria Podlaska prowadzi ścieżka przyrodnicza o tej samej nazwie. Oznaczona jest ukośną czerwoną linią na tle białego kwadratu. Najciekawsze fragmenty rezerwatu zlokalizowane są w okolicach czołgu stojącego na postumencie obok drogi z Nepli do Krzyczewa na skraju lasu. Jest to czołg T-34 Armii Czerwonej – taki sam jakim jeździła załoga Rudego 102 z serialu telewizyjnego „Czterej Pancerni i Pies”. Podobno czołg ten jako pierwszy przekroczył Bug wypierając Niemców z Polski. Ile w tym prawdy, to już tylko historycy wiedzą i być może najstarsi mieszkańcy miejscowości Neple.Czołg radziecki T-34 na postumencie niedaleko miejscowości Neple na Podlasiu

Granica państwa

Główną atrakcją tego miejsca są niewątpliwie malownicze zakola rzeki Bug, stanowiącej w tym miejscu pas graniczny pomiędzy Polską a Białorusią. Z racji, że jest to obszar graniczny, z pewnością natkniemy się na charakterystyczne biało-czerwone słupki graniczne informujące, że znajdujemy się na skraju granicy Polski. Po drugiej stronie Bugu z kolei dostrzeżemy niebiesko-żółte słupki oznaczające terytorium Białorusi. Nierzadko można też się natknąć w tym miejscu na funkcjonariuszy straży granicznej patrolujących granicę. Nie musicie się ich jednak obawiać, o ile będziecie poruszać się wyznaczonymi ścieżkami. Można nawet popływać kajakami, o ile nie przyjdzie Wam do głowy zacumowanie po stronie białoruskiej 😉Polski słupek graniczny nad Bugiem w rezerwacie Szwajcaria Podlaska

Zakola Bugu

To co wyróżnia Rezerwat Szwajcaria Podlaska na tle innych miejsc ochrony przyrody w Polsce, to niewątpliwie niezwykle malownicze zakola Bugu. Możemy je podziwiać idąc wydeptaną ścieżką biegnącą po klifach unoszących się tuż nad brzegiem Bugu. Na ścieżkę dotrzemy idąc od miejsca postojowego przy czołgu, mijając go i idąc leśną ścieżką jakieś 300 m w kierunku rzeki. O wyznaczonych ścieżkach jak również o historii i walorach środowiskowych tego miejsca informują liczne tablice informacyjne rozlokowane na terenie rezerwatu. Z racji, że obszar jest zalesiony, a w dodatku w pobliżu rzeki, sugeruje zaopatrzyć się w jakiś środek na komary lub odpowiednie ubranie 😉

Zakole Bugu w Rezerwacie Szwajcaria Podlaska
Zakole Bugu w Rezerwacie Szwajcaria Podlaska

Zakole Bugu w Rezerwacie Szwajcaria Podlaska

Tarasy widokowe i smoczy kieł

Ścieżka nie jest wymagająca i z pewnością jeśli ktoś przyjedzie z dziećmi spokojnie każdy da rade. Jedynie miejscami może być problem z wózkiem, bo zdarzają się krótkie piaszczyste odcinki. Na ścieżce jest sporo tarasików widokowych. Nie są to tarasy przygotowane specjalnie przez człowieka, lecz naturalnie wydeptane miejsca na skarpach skąd rozpościerają się przepiękne widoki na meandrującą rzekę. Mi szczególnie wpadł w oko taras z kawałkiem suchego ostrego kawałka drzewa wystającego ze skarpy. Przypomina on smoczy kieł rozpościerający się nad doliną pokręconej rzeki. Naprawdę jak z bajki 😉

Skarpa nad Bugiem w Rezerwacie Szwajcaria Podlaska. Na skraju skarpy kawałek uschniętego pnia o ostrym kształcie przypominającym smoczy kieł
Uschnięte drzewo na skarpie przypominające smoczy kieł

 

Kamienna Baba

Żeby ruszyć w dalszą część ścieżki przyrodniczej Szwajcaria Podlaska, musimy wrócić się do czołgu. Stamtąd  przechodzimy na drugą stronę szosy i dalej podążamy polną ścieżką zlokalizowaną między polami zbóż. Na drzewach będą widniały oznaczenia ścieżki tj. białe kwadraty z ukośną czerwoną linią. Idąc ścieżką droga zakręca w kierunku niewielkiego wzniesienia. Tam na krawędzi wyrobiska żwiru stoi wyciosany z granitu masywny krzyż zwany „Kamienną Babą”. Na jego płaszczyźnie można dostrzec rysy wykutej twarzy.

Pole zbożowe niedaleko wsi Neple
Rosnące zboże wzdłuż ścieżki przyrodniczej Szwajcaria Podlaska

Wśród miejscowej ludności krąży legenda, jakoby Kamienna Baba to posąg dziewczyny, która została przeklęta przez swoją matkę. Zgubna dla niej okazała się miłość do młodzieńca, gdyż wbrew akceptacji rodziców młodzi postanowili zawrzeć związek małżeński. Zanim orszak weselny wyruszył z domu panny młodej, jej matka wypowiedziała klątwę – „Bodaj byś skamieniała”. Jadąc do kościoła pannie młodej trzykrotnie wypadła chusteczka z dłoni, pierwszy raz podjęła ją druhna, kolejny – pan młody, zaś przy trzecim razie sama panna młoda usiłując podnieść chusteczkę przemieniła się w kamienny posąg.

Granitowy masywny kamienny krzyż niedaleko miejscowości Neple na Podlasiu zwany Kamienną Babą
Krzyż zwany Kamienną Babą

Zespół Dworsko-pałacowy w Neplach

Dalej idziemy wzdłuż pól kukurydzy w kierunku szosy asfaltowej, gdzie skręcamy w lewo w kierunku Nepli. Idąc drogą, mijamy po lewej stronie pobocza głaz z metalowym krzyżem, który znaczy miejsce upadku z konia, syna dawnego właściciela tutejszych włości. W 1828 r. Juliusz August Mierzejewski spadł z konia i wskutek tego nieszczęśliwego wypadku umarł w wieku 11 lat. Po przejściu obok pamiątkowego krzyża, skręcamy w prawo i dochodzimy do alei jesionów, która przechodzi w aleję kasztanowców, nią dotrzemy do parku, gdzie znajdują się ruiny pałacu.

Krzyż w kamiennym głazie w miejscowości Neple
Mijając krzyż w kamiennym głazie skręcamy w prawo

Historia i zabytki Nepli

Park i okoliczne zabudowania podobnie jak miejscowość Neple posiadają bogatą historię. Najstarszym obiektem Nepli jest barokowy kościół sprzed 1757 roku, ufundowany przez Franciszka Ursyna Niemcewicza jako cerkiew unicka. U wejścia do dawnego zespołu dworskiego znajduje się zbudowany przez Niemcewiczów w roku 1785 lamus lub tzw. Skarbiec – budowla o grubych ścianach i ozdobnej elewacji. Owiana tajemniczością i romantyzmem historia wiąże się ze stojącym na zboczu doliny Krzny pawilonem o nazwie „Biwak”. W tym budynku kilkakrotnie przebywał car Aleksander I goszczący w posiadłościach Kaliksta Mierzejewskiego w latach 1818-25. Prawdopodobnie darzył on uczuciem żonę Kaliksta – Julię Mierzejewską.

Ruiny skarbca w miejscowości Neple
Ruiny skarbca w miejscowości Neple

W parku zachowała się w dobrym stanie neogotycka kapliczka z 1829 roku. Przykre okoliczności jej budowy opisane są na tablicy pamiątkowej wmurowanej w ścianę kaplicy. Spoczął w niej pierworodny syn Mierzejewskich – Juliusz August a w 1854r. obok niego jego ojciec – Kalikst.

Historia pałacu

Liczne dokumenty świadczą o okresach świetności dworu i parku nepelskiego. Będąc właścicielem ogromnych włości pomiędzy Brześciem a Prużaną, Mierzejewski w roku 1840 wybudował klasycystyczny pałac projektu Franciszka Jaszczołda słynnego wówczas architekta. Obok 18-hektarowego parku właściciel założył cieplarnię mieszczącą 4000 krzewów kamelii, zwierzyniec, gdzie hodowano żubry i daniele oraz bażanty. O świetności ówczesnego założenia parkowego świadczą pozostałości systemu kanałów, które w połączeniu z Krzną stanowiły trasę romantycznych wycieczek łodziami. W Neplach przebywało szereg osób, znanych z historii oraz mających duże zasługi dla kraju. Należą do nich: Julian Ursyn Niemcewicz, Stanisław Kierbedź, Lubomir Dymsza, Józef Piłsudski.

Ruiny pałacu w Miejscowości Neple
Ruiny pałacu w Miejscowości Neple

Ujście Krzny do Bugu

Mijając historyczne zakamarki miejscowości Neple, dochodzimy do szosy, gdzie skręcamy w lewo zgodnie z oznaczeniem. Po przejściu ok. 400 m skręcamy w prawo, w polną drogę, która wiedzie pomiędzy drzewami mijając po drodze niewielkie gospodarstwo. Tak dochodzimy do miejsca, gdzie Krzna wpada do Bugu. Bardzo malownicze miejsce, również świetne miejsce na plener fotograficzny. W rezerwacie licznie zalegają obumarłe drzewa lub ich konary. Spotkamy tu szczątki drzew w różnych stadiach rozkładu, również w korycie rzeki.

Obumarłe drzewo w korycie rzeki przy ujściu Krzny do Bugu w rezerwacie Szwajcaria Podlaska
Obumarłe drzewo w korycie rzeki
Spływ kajakowy po rzece Krzna nieopodal jej ujścia do Bugu
Spływ kajakowy po Krznie nieopodal jej ujścia do Bugu

Wąwozy

Bezpośrednio wzdłuż koryta Bugu ciągną się również liczne wąwozy. Te głębokie wąwozy – typowe dla krajobrazu Szwajcarii Podlaskiej powstały w wyniku erozji wodnej. Na przestrzeni stuleci topniejący lodowiec oraz wody opadowe mozolnie drążyły kanały w trakcie swego spływu do koryta Bugu. Masy ziemne, zabrane przez wodę ze skarpy wypełniły dno Bugu tworząc piaszczyste wyspy. Obecnie powierzchnia wąwozów jest ustabilizowana przez roślinność zielną, drzewa i krzewy.

Wąwozy nieopodal miejscowości Neple w Rezerwacie Szwajcaria Podlaska
Wąwozy niedaleko ujścia Krzny do Bugu

To niestety koniec tej malowniczej i bogatej w historie wyprawy. Teren rezerwatu w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki jest trudno dostępny, więc do miejsca postoju przy czołgu najlepiej wrócić wzdłuż asfaltowej drogi ok. 20 min drogi. Szerokiej drogi, pięknej pogody i widoków, pozdrawiam.

………………………..

Jeśli spodobał się Wam ten wpis, zachęcam do polubienia go na fanpage-u strony oraz do dyskusji w komentarzach. Jeśli jeszcze nie polubiliście strony na Facebooku, to koniecznie musicie to zrobić, będziecie wtedy na bieżąco z nowymi wpisami, a dla mnie będzie to dodatkowa motywacja do dalszego rozwoju bloga. Nie zapomnijcie zajrzeć też do galerii, staram się tam wrzucać najlepsze zdjęcia… ?

 

 

5 1 vote
Article Rating
0 Udostępnień
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x