Ciekawe miejsca,  Polska

Ustrzyki Dolne – czyli raj dla narciarzy i świetne miejsce na rozgrzewkę przed wyprawą w Bieszczady

W tym wpisie dowiesz się dlaczego warto pojechać do Ustrzyk Dolnych, jakie atrakcje turystyczne i rekreacyjno sportowe oferuje, poznasz miejscowe szlaki turystyczne oraz dowiesz się czym jest Korona Ustrzyckich Gór i jak zdobyć certyfikat jej zdobycia.

Położenie Ustrzyk Dolnych

Ustrzyki Dolne leżą u podnóża Bieszczad, stąd tylko ok 22 min. (16 km) do Soliny i ok. 40 min. (45 km) samochodem do serca Bieszczad m.in. do Ustrzyk Górnych, skąd wiedzie szlak na Tarnicę oraz do Brzegów Górnych, skąd możemy wejść na połoniny Caryńską i Wetlińską. Nic więc dziwnego, że Ustrzyki Dolne słyną z turystyki. Posiadają dość dużą bazę noclegową, narciarską oraz sporo fajnych miejsc gdzie można dobrze zjeść i spróbować regionalnych potraw. Ze względu na to, iż miejscowość otoczona jest kilkoma zalesionymi wzniesieniami, po których wiedzie kilka fajnych szlaków – jest to świetne miejsce na rozgrzewkę przed górskimi wyprawami.

Narciarska zimowa stolica woj. podkarpackiego

Te podgórskie miasteczko słynie przede wszystkim z infrastruktury narciarskiej. W całym województwie podkarpackim to właśnie Ustrzyki Dolne mają najlepiej rozwiniętą infrastrukturę narciarską, dlatego często nazywane są zimową stolicą woj. podkarpackiego. W niewielkiej odległości od centrum Ustrzyk Dolnych znajdują się:

  • Stacja Narciarska Gromadzyńzlokalizowana na południe od Ustrzyk Dolnych, dysponuje 4 wyciągami (2 orczykowe i 2 talerzykowe) i ok 7 km tras narciarskich. W ośrodku znajdują się: punkt GOPR, szkoła narciarska, wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego, 3 parkingi oraz punkty gastronomiczne

  • Stacja Narciarska Laworta – zlokalizowana na północny zachód od Ustrzyk Dolnych na zboczu góry Kamienna Laworta. Dysponuje 3 wyciągami (1 krzesełkowy i 2 orczykowe) i ok. 3 km tras narciarskich. W ośrodku znajdują się: szkółka narciarsko-snowboardowa oraz wypożyczalnia i serwis Laworta, 3 bezpłatne parkingi o łącznej liczbie miejsc ok. 450 samochodów oraz restauracja „Wataha” mogąca zmieścić ok. 200 osób. Ośrodek oferuje również miejsca noclegowe.

  • wyciągi orczykowe na Małym Królu: o długości 450 m („Olimp”) oraz o długości
    200 m

  • trasy biegowe na górze Żuków posiadające homologację FIS o łącznej długości ok. 10 km

 

Szlaki piesze

    Jak już wcześniej wspomniałem Ustrzyki Dolne są dobrym miejscem na rozgrzewkę przed wyprawą w prawdziwie dzikie Bieszczady. Do wyboru mamy 5 szlaków, z których 4 zaczynają się w okolicach dworca PKS, natomiast jeden szlak zaczyna się w centrum miasta.

Szlak czerwony rozpoczyna się przy dworcu PKP-PKS i prowadzi na szczyt Kamiennej Laworty (769 m n.p.m.) do węzła szlaku czerwonego i zielonego. Następnie przechodzi przez Kamienną Lawortę i dociera do źródeł Strwiąża. Dalej kieruje się przez Małego Króla (642 m n.p.m.) do miasta. Po drodze wspaniałe widoki na Gromadzyń, Orlik, Ustrzyki Dolne, pasmo Żuków, najbliższe tereny Przedgórza Bieszczadzkiego, na zaporę w Solinie oraz dalekie tereny Bieszczadów, a nawet Beskidu Niskiego. Czas przejścia bez odpoczynku wynosi około 4 godz.

Widok na Ustrzyki Dolne ze szlaku czerwonego na Małego Króla

Zdjęcie 1 z 10

Szlak niebieski rozpoczyna się przy dworcu PKP-PKS i prowadzi w kierunku Brzegów Dolnych, dalej przy ścianie lasu modrzewiowego biegnie stromym stokiem Kinia w kierunku szczytu Orlik (618 m n.p.m.). Przed szczytem Orlika szlak skręca w stronę Jasienia i prowadzi do szlaku żółtego. Czas przejścia bez odpoczynku wynosi około 1,5 godz.

Szlak zielony jest to szlak łącznikowy. Swój początek ma przy ul. Strwiążyk, skąd można przedostać się na szczyt Małego Króla lub Kamiennej Laworty. Przy dobrej widoczności można z niego zobaczyć pasma Połonin, Halicza, Tarnicy i Krzemienia. Czas przejścia bez odpoczynku wynosi około 1 godz.

P_20181229_123921

Zdjęcie 9 z 9

Szlak żółty rozpoczyna się przy dworcu PKP-PKS i prowadzi przez miasto. Następnie przechodzi obok stadionu a także wspina się na szczyt Gromadzynia (654 m n.p.m.). Z pasma Równi szlak skręca w lewo i prowadzi do Jasienia, a dalej przez miasto do dworca PKP-PKS. Czas przejścia bez odpoczynku wynosi około 2 godz.

Szlak czarny rozpoczyna się w centrum miasta, prowadzi przez miasto, a następnie przechodzi obok stadionu miejskiego. Dochodzi do granicy lasu, gdzie skręca w prawo. Następnie biegnie wzdłuż lasu, by po pewnym czasie skręcić w prawo i doprowadzić do cmentarza żydowskiego. Czas przejścia bez odpoczynku wynosi około 30 min.

Korona Ustrzyckich Gór

Od niedawna, oprócz wymienionych wyżej szlaków jest jeszcze szlak specjalny: turystyczno-krajoznawczy o nazwie „Korona Ustrzyckich Gór”. Łączy on 5 atrakcyjnych widokowo szczytów wokół Ustrzyk Dolnych: Kamienną Lawortę, Małego Króla, Holicę, Gromadzyń i Orlik.

    Szlak ten prowadzi z siedziby Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych na Kamienną Lawortę, stamtąd na Małego Króla, następnie na Holicę i szczyt Gromadzynia, oraz kieruje się na Orlik. Z Orlika następuje zejście do miasta. Trasa szlaku pokrywa się z trasami szlaków spacerowych wokół Ustrzyk Dolnych (szlak czerwony, niebieski, żółty i zielony) oraz szlaku turystycznego PTTK (tzw. szlak niebieski graniczny). Szacowany czas przejścia – kilkanaście godzin.

Na szlaku zostało umieszczonych 5 tablic z miejscowymi legendami. Warto wspomnieć, że za pokonanie tego szlaku i zdobycie w/w wzgórz w ciągu jednego dnia Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych nadaje specjalny Certyfikat Zdobywcy Korony Ustrzyckich Gór oraz nagrody rzeczowe związane z turystyką.

Zdobywanie Korony Ustrzyckich Gór trwa cały rok. Aby uzyskać certyfikat należy:

  • zdobyć pięć wzgórz okalających Ustrzyki Dolne: Kamienną Lawortę, Małego Króla, Holicę, Gromadzyń i Orlik
  • na każdym ze wzgórz przy tablicy informacyjnej z legendą zrobić sobie wyraźne zdjęcie (może być selfie), a następnie dostarczyć je bezpośrednio, pocztą tradycyjną lub pocztą elektroniczną do siedziby BCTiP w Ustrzykach Dolnych
  • zapoznać się z załączoną klauzulą RODO i wyrazić zgodę na podanie danych osobowych

Wszelkie informacje na temat Korony Ustrzyckich Gór można znaleźć tutaj.

A tak Ustrzyki Dolne witały Nowy Rok 2019 🙂

Noclegi u Jakuba

Na koniec pozwolę sobie polecić Pokoje Gościnne „U Jakuba” w Ustrzykach Dolnych, gdzie mieliśmy przyjemność nocować. Miejsce bardzo przytulne, czyste pokoje z łazienkami, ogromny salon z kominkiem – idealny na imprezy integracyjne, w pełni wyposażona kuchnia oraz przepiękny widok za oknem, a co najważniejsze – przesympatyczni właściciele.

Jeśli   spodobał się Wam ten wpis, zachęcam do polubienia go na fanpage-u strony oraz do dyskusji w komentarzach. Jeśli jeszcze nie polubiliście strony na Facebooku, to koniecznie musicie to zrobić, będziecie wtedy na bieżąco z nowymi wpisami, a dla mnie będzie to dodatkowa motywacja do dalszego rozwoju bloga 🙂

ZACHĘCAMY

do wspierania fundacji GOPR

0 0 votes
Article Rating
0 Udostępnień
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x