Powietrzny taniec na chustach wertykalnych. Tancerka wykonuje trudną akrobację zwisając głową w dół. Noc Kultury 2019
Wydarzenia

Noc Kultury w mieście inspiracji – czym zaskoczył Lublin w tym roku?

Szklana ławica ryb w kolorowych światłach Zaułku HartwigówNoc Kultury 2019
czyli wyprawa na jedną noc do alternatywnej rzeczywistości

Za nami kolejna edycja Nocy Kultury w Lublinie. Kolejny raz miasto na jedną noc zmieniło się w jedną wielką instalację artystyczną. Tłumy ludzi przybyłych na to coroczne święto miejskiej sztuki mogły przenieść się do alternatywnej rzeczywistości pełnej fantazji, refleksji oraz tańca. Nie ukrywam, że ja także jak co roku z wielkim zapałem wyczekiwałem tej wyjątkowej nocy, która niestety jest tylko raz w roku, by zobaczyć czym tym razem miasto nas zaskoczy…

Neon z napisem "To jest znak na który nie czekałeś". Noc Kultury 2019

Całe miasto gra i tańczy w Noc Kultury

Chyba właśnie na tańcu i muzyce skupili się organizatorzy w tegorocznej edycji Nocy Kultury. Było więc zatem głośno i z przytupem. Miejsc takich było sporo. Od takich ze scenami jak na Placu Litewskim i Moście Kultury, po takie malutkie – najczęściej z jednym instrumentem, zlokalizowanych np. na balkonach budynków lub w bramie kamienicy.

Scena muzyczna na balkonie. Pod nim instalacja artystyczna z egzotycznymi kwiatami w próbówkach podświetlonych ledami.

Główna scena zlokalizowana była na Placu Litewskim. Tam właśnie do tańca zagrzewała „Maciejowa Kapela” grająca na tarasie budynku Wydziału Politologii. Na dole zaś szalała tanecznym krokiem zgromadzona w tym miejscu publiczność. Fani nieco bardziej egzotycznych i gorących tańców  mogli spróbować się na parkiecie Placu Litewskiego w tańcach typu Tango czy Flamenco.

Scena dynku Wydziału Politologi UMCS. Pod sceną tłumnie zgromadzony tłum.na tarasie bu

Jak zawsze czadu na bębnach dał „Węglin Drummers” – podczas koncertu Warsztatowych Grup Perkusyjnych  na Placu Łokietka.

Świat książek, słów, maszyn do pisania i liter

Właśnie w takie miejsce zamieniła się ulica Olejna. Ciężko było nie zauważyć gigantycznej księgi opartej w bramie o kamienicę. Trzeba przyznać bardzo pomysłowa instalacja i dość popularna bo chyba każdy chciał sobie zrobić zdjęcie z wielką księgą.

Wielka Księga oparta o kamienicę. Instalacja artystyczna na Noc Kultury w Lublinie

Idąc ulicą Olejną każdy zadzierał głowę do góry by podziwiać zamknięte światło w unoszących się nad głowami literach, książkach i słowach.

 

Książki i słowa podświetlone światłem. Instalacja artystyczna
Instalacja z książek i neonów na ul. Olejnej w Lublinie podczas Nocy Kultury 2019

Skwer pełen słów i radości

Mowa tu o skwerku przy ul. Olejnej, w którym można było się rozsiąść przy biurkach z maszynami do pisania. Nie brakowało też tematycznych kącików dla dzieci z różnego rodzaju interaktywnymi rekwizytami. Właśnie dlatego placyk ten szybko zapełnił się dziećmi, które nie kryły radości ze wspólnej zabawy.

Dzieci przy biurkach z maszynami do pisania podczas Nocy Kultury 2019
Skwer przy ul. Olejnej podczas Nocy Kultury 2019

Nocna zabawa dzieci interaktywnymi zabawkami

Sztuka i taniec na Placu Rybnym

Plac Rybny w tegorocznej edycji Nocy Kultury zamienił się w scenę teatru tańca i sztuki teatralnej. Artyści zaprezentowali szereg spektakli teatralnych i tanecznych mniej lub bardziej widowiskowych, z pewnością jednak przykuwających uwagę i wpisujących się w artystyczny obraz nocnego miasta inspiracji.

Teatr tańca na Placu Rybnym w Lublinie podczas Nocy Kultury

Rybi Zaułek Hartwigów

Zaułek Hartwigów to miejsce które nawet za dnia urzeka tajemniczością i magiczną aurą. W Noc Kultury można było w zielonej łunie dostrzec niesamowite ławice szklanych ryb – sprawiały wrażenie jakby płynęły pod prąd.

Bajecznie kolorowy Zauek Hartwigów w Lublinie. Kolorowe światło i instalacje szklanych ryb tworzą niesamowity klimat. Noc Kultury 2019
Instalacja artystyczna szklanych ryb w Zaułku Hartwigów. Noc Kultury 2019

Plac po Farze Wam pokaże!

Takie hasło przyświecało w Noc Kultury temu miejscu. A co nam pokazał? Sztukę lubelskich twórców. I nie było to jakieś obrazy czy rzeźby. Tutaj twórcy mogli sięgnąć do najdalej idących fantazji. Efektem tego można było zobaczyć Neonową ścianę, Kwiat jednej Nocy, Kosmos, Koralowca, Miasto-Księgę, Okienne wycinanki, Ekostojaki czy też Okna czasu. Dodatkowo Stare Miasto opanowały instalacje z setkami próbówek z żywymi egzotycznymi roślinami.

Ogromny kolorowy kwiat ze świecącą główką. Instalacja artystyczna

Tajemnicza ulica Złota

Na czas Nocy Kultury Ulica Złota stała się wielokolorowa. Wszystko to za sprawą instalacji zawieszonych nad ulicą rozświetlonych kolorowych liter. Według twórców instalacji – litery te miały by być rozumiane jako kształt, przedmiot, znak, który może nieść ze sobą więcej znaczeń, nie tylko to pierwotne. Czy tak jest, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Z pewnością jednak instalacja zrobiła bardzo kolorowe i pozytywne wrażenie.

Kolorowe litery podświetlone światłe. Zawieszone pomiędzy kamienicami nad ul. Złotą.

Uwagę przykuwała z pewnością również tajemnicza postać ludzka w całości pokryta mozaiką z luster, z której biło światło w różnych kolorach. Nie mam pojęcia co miałoby to oblicze symbolizować, ale efekt był całkiem ciekawy – mi osobiście postać kojarzyła się z jakimś superbohaterem typu Avengers.

Postać człowieka wkonana z mozaiki luster. Postać podswietlone światłem w różnych kolorach. Noc Kultury 2019
Tajemnicza postać człowieka wykonana z mozaiki luster i podświetlona

Do odkrycia też była jedna z tajemnic, jakie może skrywać brama kamienicy na Starym Mieście. Żeby odkryć tę tajemnicę trzeba było spojrzeć przez niewielki otwór w bramie. Nie trudno więc będzie Wam wyobrazić sobie kolejkę do tego otworu 😀

Podniebne akrobacje za Trybunałem

Sporo działo się za Trybunałem. Pod pojęciem „sporo” mam tu na myśli bardzo widowiskowy pokaz podniebnych akrobacji na chuście wertykalnej. Trzeba przyznać akrobatyka powietrzna w takim miłym dla oka wydaniu robi całkiem spore wrażenie. Dziewczyny na tych chustach naprawdę wyczyniały cuda akrobatyczne. Być może będzie jeszcze okazja pooglądać je na Festiwalu Sztukmistrzów…

Noc Kultury 2019. Powietrzny taniec na chustach wertykalnych. Tancerka wykonuje trudną akrobację zwisając głową w dół. Noc Kultury 2019

………………………..

Jeśli spodobał się Wam ten wpis, zachęcam do polubienia go na fanpage-u strony oraz do dyskusji w komentarzach. Jeśli jeszcze nie polubiliście strony na Facebooku, to koniecznie musicie to zrobić, będziecie wtedy na bieżąco z nowymi wpisami, a dla mnie będzie to dodatkowa motywacja do dalszego rozwoju bloga. Nie zapomnijcie zajrzeć też do galerii, staram się tam wrzucać najlepsze zdjęcia… 🙂

0 0 votes
Article Rating
8 Udostępnień
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czerwonafilizan
4 lat temu

Teatr to coś co lubię bardzo! Ta postać z mozaiki wygląda bardzo intrygująco na żywo musiała naprawdę spore wrażenie wywierać.

Monika MonimePL
4 lat temu

Takie imprezy znakomicie reklamują miasto.

skucinska
4 lat temu

fajna miejsce

Ewa
4 lat temu

Rzeczywiście dużo się działo. A sam Lublin -uwielbiam 🙂

Siwy Wiatr
4 lat temu

Bardzo ciekawa inicjatywa, integruje mieszkańców.

paulina
4 lat temu

takie nocne akcje mają mega klimat! Super sprawa!

Vademecum Mamy
4 lat temu

Nigdy nie byłam w tym miejsce, a zdaje się być tak niezwykle, ciekawe i piękne.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x