Rowerzyści w Lasy Kozłowieckie
Ciekawe miejsca,  Polska

Lasy Kozłowieckie – Stary Tartak

Lasy Kozłowieckie to niewątpliwie jedno z naszych ulubionych miejsc na szybki wypad za miasto. Kto regularnie zagląda na mojego bloga, ten na pewno doskonale wie jakie urokliwe miejsca te gęste lasy skrywają. Poprzednio zaprezentowałem Wam jedno z takich miejsc – Staw Stróżek. W tym wpisie wrócimy w tamte rejony, ale tym razem pokaże Wam inne fantastyczne miejsce na szybki wypad za miasto na spacer lub na rower. Tym miejscem będzie Stary Tartak w okolicach miejscowości Dąbrówka.

Stary Tartak – jak dojechać?

Ze względu na fakt iż Lasy Kozłowieckie są dość niedostępne dla ruchu samochodowego, sporą część trasy pokonamy pieszo lub rowerem. Wynika to z faktu, że spora część dróg w Lasach Kozłowieckich, choć nawet asfaltowa, to jednak są to drogi leśne.  Ale zacznijmy od początku. Naszą trasę zaczniemy za miejscowością Dąbrówka. Jadąc od Lublina należy kierować się drogą 809 na Krasienin. Z kolei za Krasieninem skręcamy w prawo na Kawkę, a dalej cały czas prosto aż do do Wólki Krasienińskiej.

Uwaga! GPS w Mapach Google każe skręcać w Kawce w prawo tak jak nad Staw Stróżek i dalej kieruje przez las. Nie skręcajcie więc, bo uliczka ta kończy się zakazem wjazdu do lasu. Można oczywiście zostawić samochód i ruszyć z tamtego miejsca pieszo, jeśli chcecie zahaczyć o staw stróżek. Będzie to jednak dużo dłuższy dystans.

Wracając do właściwej drogi, w Wólce Krasienińskiej skręcamy w prawo i przejeżdżamy przez Dąbrówkę, mijając po drodze 2 okazałe stawy. Na końcu Dąbrówki wjeżdżamy w leśną drogę mijając po drodze park dźwięków. Dojeżdżamy do miejsca postojowego (po lewej stronie – wyraźnie oznaczone). Tam możemy zostawić samochód i ruszyć dalej pieszo lub rowerem. Idąc lub jadąc rowerem jakieś 300 metrów dotrzemy do skrzyżowania. Droga w prawo prowadzi do Stawu Stróżek. Idąc natomiast w lewo dotrzemy do naszego celu – Starego Tartaku.

 

Dąbrówka – Stary Tartak (droga leśna przez Lasy Kozłowieckie)

Skrzyżowanie dróg leśnych - Lasy Kozłowieckie
Skrzyżowanie dróg leśnych – droga na lewo prowadzi do Starego Tartaku

Zostawiając samochód w miejscu postojowym, kierujemy się do wspomnianego wcześniej skrzyżowania i skręcamy w lewo. Po prawej stronie miniecie znak zakazu wjazdu informujący, że jest to droga leśna przeznaczona wyłącznie dla ruchu pieszego i rowerowego z wyłączeniem oczywiście leśników. Droga jest wąska i asfaltowa, bez większych wzniesień, idealna więc na spacer, nawet z wózkiem dziecięcym jak również na rower. Od drogi odbijają prostopadle poboczne drogi leśne, już nie asfaltowe, ale za to bardzo klimatyczne. Sama trasa w kierunku Starego Tartaku jest bardzo klimatyczna i pełna atrakcji. Należy uważać na dziką zwierzynę, ostatnio kiedy tamtędy spacerowaliśmy przez drogę mignęła pośpiesznie spora wataha dzików.

Droga leśna w kierunku Starego Tartaku
Droga leśna w kierunku Starego Tartaku

Trasę tę przejdziemy w ok. 25 min. Gęste Lasy Kozłowieckie okalający ścieżkę po obu stronach niesamowicie relaksują. Warto wsłuchać się w szum drzew i odgłosy leśnych ptaków a także poczuć zapach lasu. Taka naturalna dzwięko i aroma terapia. Idąc cały czas prosto dojdziemy do skrzyżowania, za którym rozciągają się rozlewiska i mokradła.

Rozlewiska i mokradła
Rozlewiska i mokradła

Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Po ok. 5 min. marszu dotrzemy do Starego Tartaku mijając rzeczkę „Minina” oraz malowniczy stawik. W Starym Tartaku znajduje się miejsce postojowe dla rowerów i osób niepełnosprawnych. Jest tam sporo ławeczek i mini siłownia na powietrzu. Coś by rozruszać lub rozprostować zmęczone spacerem lub jazdą rowerem kości. Znajduje się tam również toaleta (toytoy) oraz śmietniczek (z segregacją).

Miejsce postojowe w Starym Tartaku
Miejsce postojowe w Starym Tartaku

Kwatera myśliwska „Stary Tartak” w Lasach Kozłowieckich

Na lewo od miejsca postojowego, tuż za stawikiem, znajduje się kwatera myśliwska „Stary Tartak”. Jest to malowniczy dworek pięknie wkomponowany w Lasy Kozłowieckie, należący do Nadleśnictwa Lubartów. Można tam wynająć nocleg, zorganizować imprezę okolicznościową, ognisko a pewnie nawet i kulig w zimie. Więcej informacji o tym obiekcie, jak również cennik usług znajdziecie na stronie Nadleśnictwa Lubartów. Dom Myśliwski Stary Tartak to doskonałe miejsce do wypoczynku pośród leśnej kniei z dala od miejskiego zgiełku.

Kwatera myśliwska w Lasach Kozłowieckich
Kwatera myśliwska w Lasach Kozłowieckich

Stawy Rybne

Na prawo od miejsca postojowego znajdują się stawy rybne zasilane wspomnianą wcześniej rzeczką „Mininą”. Pierwszy ze stawów – mniejszy to sztuczny zbiornik pełniący również funkcje zbiornika przeciwpożarowego. Sztuczny staw w Starym Tartaku

Drugi z kolei to bardzo okazały staw, sprawiający wrażenie naturalnego. Warto wziąć ze sobą lornetkę, ponieważ spotkać tam możemy sporo ptactwa wodnego. Staw jest bardzo duży, więc nie próbowaliśmy obejść go dookoła, ale zarówno przy lewym jak i prawym brzegu są ścieżki spacerowe (wydeptane). Duży staw w Starym Tartaku

Idąc lewym brzegiem miniemy drewnianą kładkę i dotrzemy do leśnej ścieżki, którą możemy wrócić do miejsca postojowego. Po drodze natkniemy się na przecinający las wąwóz.

 

Drewniana kładka obok stawu
Drewniana kładka obok stawu
Wąwóz przecinający lasy Kozłowieckie
Wąwóz przecinający Lasy Kozłowieckie

Podsumowując Stary Tartak i Lasy Kozłowieckie…

Stary Tartak jest świetnym miejscem na rodzinny spacer lub rekreację rowerem. Jest to też świetne miejsce dla amatorów dzikiej przyrody, której w Lasach Kozłowieckich nie brakuje. Pasjonaci fotografowania dzikiej przyrody i krajobrazów też się tam odnajdą. Warto więc wyskoczyć za miasto by w ciszy i spokoju odkrywać piękno dzikiej przyrody.

………………………..

Jeśli spodobał się Wam ten wpis, zachęcam do polubienia go na fanpage-u strony oraz do dyskusji w komentarzach. Jeśli jeszcze nie polubiliście strony na Facebooku, to koniecznie musicie to zrobić, będziecie wtedy na bieżąco z nowymi wpisami, a dla mnie będzie to dodatkowa motywacja do dalszego rozwoju bloga. Nie zapomnijcie zajrzeć też do galerii, staram się tam wrzucać najlepsze zdjęcia… ?

5 2 votes
Article Rating
0 Udostępnień
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x