Ustroń panorama
Ciekawe miejsca,  Polska

Ustroń – Beskid Śląski z dzieckiem

Witajcie, sporo wody w rzekach upłynęło od kiedy regularnie publikowałem relacje z wypraw w ciekawe miejsca. Wszystko za sprawą Agatki, która przyszła na świat w maju zeszłego roku i wywróciła nam świat do góry nogami 🙂

Nadszedł, w końcu ten wyczekiwany czas powrotu na szalki – w poszerzonym gronie. Razem z Agatką wybraliśmy się w Beskid Śląski, a konkretnie do uzdrowiskowej miejscowości Ustroń. Piękne i malownicze miejsce, oferujące sporo atrakcji również dla malutkich dzieci. Zatem zobaczcie sami…

Ustroń panoramaUstroń

Uzdrowisko Ustroń

Ustroń to największy uzdrowiskowy kompleks w Europie. Na stronie internetowej miejscowości możemy wyczytać, że „za sprawą długiej tradycji, skutecznych zabiegów i profesjonalnych praktyk to obiekt, który od lat cieszy się nienaganną opinią oraz uznaniem. Uzdrowisko Ustroń to doświadczona kadra specjalistów, której dowodzą lekarze o światowej sławie, współpracujący z Polsko-Amerykańskimi Klinikami Serca.”

Charakterystyczną cechą tego kompleksu jest również jego architektura. Obiekty sanatoryjne mają bowiem kształt piramid. Tą niezwykłą zabudowę uzdrowiskową świetnie widać z pobliskiej góry „Czantoria” o której szerzej w dalszej części wpisu. Ustroń to jedyne miasto na terenie Beskidu Śląskiego posiadające status uzdrowiska. Liczne sanatoria kuszą bogatą ofertą zabiegową, spa oraz solankami i borowinami, które pomagają w leczeniu wielu chorób.

Miasto Ustroń

Zdaniem językoznawców nazwa „Ustroń” pochodzi od miejsca zacisznego, ustronnego. Niewątpliwie usytuowanie miejscowości jest ustronne. Miejscowość położona jest na północnych stokach Beskidu Śląskiego, u wylotu doliny Wisły. Czy zaciszne? jeśli chodzi o okolice to zdecydowanie tak. Samo centrum miejscowości, z uwagi na swój turystyczny i uzdrowiskowy charakter przyciąga do miasta sporo turystów, nie brakuje więc różnego rodzaju eventów i imprez kulturalnych.

Piesze szlaki turystyczne i spacerowe

Z uwagi na bliskość gór Równicy, Czantorii czy Orłowej Ustroń stanowi dogodną bazę wypadową dla pieszych turystów.

Na otaczające Ustroń góry prowadzi wiele znakowanych szlaków turystycznych. Zaczyna się tu m.in. znakowany kolorem czerwonym Główny Szlak Beskidzki biegnący z centrum Ustronia na Równicę, a następnie schodzący do Ustronia Polany i wspinający się na Czantorię.
Na szczyt gór prowadzą następujące szlaki turystyczne:

szlak turystyczny czerwony Ustroń-Zdrój dw. PKP – Schronisko PTTK na RównicyUstroń PolanaCzantoria Wielka (Główny Szlak Beskidzki)
szlak turystyczny żółty Skoczów dw. PKP – LipowiecLipowski GrońRównica
szlak turystyczny żółty Ustroń-Zdrój dw. PKP – Ustroń Czantoria BaranowskaCzantoria Mała
szlak turystyczny niebieski szlak im. J. Galicza: Ustroń-Zdrój dw. PKP – Schronisko na Czantorii (CZ) – Czantoria Wielka
szlak turystyczny zielony Ustroń Polana – Chata na Orłowej

Poza szlakami turystycznymi, miasto Ustroń stworzyło znakowane szlaki spacerowe: (Szlak Miejski – brązowy, Szlak Zabytkowy – niebieski, Szlak Widokowy – czerwony, Szlak Sanatoryjny – żółty, Szlak Jeleniczka – niebieski, Szlak Leśny – żółty, Szlak Źródlany – czerwony, Szlak Nadwiślański – zielony, Szlak do Jaszowca – czarny).

Powstała również polsko-czeska transgraniczna ścieżka turystyczna:
Ścieżka Rycerska: Polana Stokłosica – Czantoria Wielka – Poniwiec – Ustroń Polana (po polskiej stronie znakowana zielonym wizerunkiem rycerza)

Trasy rowerowe

Przez miasto przechodzą następujące trasy rowerowe:
Międzynarodowy Szlak Rowerowy Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń
szlak rowerowy niebieski Wiślana Trasa Rowerowa
szlak rowerowy czerwony czerwona trasa rowerowa nr 24 (Pętla rowerowa Euroregionu Śląsk Cieszyński)
szlak rowerowy czerwony Główny Karpacki Szlak Rowerowy (621 km)
szlak rowerowy zielony zielona trasa rowerowa nr 13 – Ustroń – Jastrzębie-ZdrójRybnik (82 km)
szlak rowerowy niebieski niebieska trasa rowerowa nr 12 – JaworzeGórki Wielkie – Ustroń (22 km)
szlak rowerowy żółty żółta trasa rowerowa nr 256 – Dzięgielów – Ustroń (8,5 km)

Co warto zobaczyć w Ustroniu

Bulwary, parki miejskie i parki rozrywki:
Park zdrojowy
Fontanna Solankowa
Fontanna solankowa w miejscowości Ustroń – Tężnia

Park zdrojowy biegnie wzdłuż kompleksów sanatoryjnych wzdłuż ulicy Sanatoryjnej i Zdrojowej. Znajduje się tam nowoczesna Pijalnia Wód oraz fontanna solankowa czyli tężnia. Pijalnia wód w Ustroniu – wykonana jest w szkle i marmurze, nawiązuje architekturą do ustrońskich piramid. Co ciekawe, woda zdrowotna jest tutaj darmowa, a przy okazji można zakupić pamiątki czy skorzystać z darmowych ubikacji.

Obok Pijalni stoi podświetlana fontanna pełniąca funkcję inhalatorium solankowego, otoczona szkłem  po to by nie utracić cennych właściwości solanki tryskającej z kilkunastu dysz. Pod Pijalnią wód znajduje się źródło Zygmunt, z którego czerpana jest woda.

Powietrze wokół tężni nasycone jest cennymi minerałami. Prawie jak nad morzem… Przez Park biegnie również ścieżka zdrowia z siłownią pod chmurką. Można ćwiczyć na świeżym powietrzu, a spacerując rozkoszować się ładnymi widokami.

Park Lazarów z fontanną

Park Lazarów - UstrońPołożony w samym centrum Ustronia, tuż przy Urzędzie Miasta. Bardzo ładnie zaprojektowany i utrzymany. Zadbane alejki i rośliny czynią odpoczynek w tym miejscu bardzo przyjemnym.

Park Kuracyjny, Park Miejski, Park Rodzinny

plac zabaw - UstrońPołożone w rejonie ulic Hutniczej i Parkowej (za budynkiem Muzeum Ustrońskiego). Atrakcją tych miejsc jest kilkanaście drewnianych rzeźb, amfiteatr oraz plac zabaw dla dzieci.

Bulwary nad Wisłą

Bulwar w miejscowości UstrońPrzepiękne bulwary wzdłuż Wisły ze ścieżką pieszo rowerową. Wzdłuż Bulwarów rozlokowane są liczne ławeczki, huśtawki, gastronomia oraz niesamowicie wyposażone place zabaw dla dzieci. Z pewnością świetne miejsce do odpoczynku. Ścieżka rowerowa ciągnie się aż do miejscowości Wisła.

W Ustroniu i okolicach znajdują się też m.in. parki linowe na Równicy i Czantorii, park Extreme na Równicy i Leśny Park Niespodzianek.

Leśny Park Niespodzianek

Niesamowity ogród zoologiczny w Ustroniu. Leśny Park Niespodzianek to zdecydowanie „must have” atrakcja dla dzieci. Nasza Agatka aż piszczała z radości 😀 Główną zaletą parku, jest to, że część zwierząt chodzi sobie luzem, a więc dzieci mogą np. pogłaskać sarenkę. Nic więc dziwnego, że ciągną tam tłumy dzieciaków 😉 W parku można znaleźć również takie atrakcje jak : sokolarnia i sowiarnia z pokazami lotów, centrum edukacji przyrodniczej i leśnej, plac zabaw, aleje bajkową i miejsca widokowe.

 

Bilety nie są tanie, ale jak na tyle atrakcji naprawdę warto – cennik Leśny Park Niespodzianek

Mural na Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ustroniu

Mural w UstroniuJest jednym z największych murali w Polsce. To wielkie malowidło na elewacji Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ma 500 metrów kwadratowych powierzchni. Pokrywa siedem ścian, na największej z nich znajdziemy kopię wnętrz biblioteki w Dublinie, z jej łukowatym sklepieniem i wysokimi na kilka metrów regałami wypełnionymi książkami. Z kolei obrazy na ścianach dostawionego budynku nawiązują do wnętrz biblioteki w Edynburgu, ale nie brakuje tu również lokalnych akcentów, np. wkomponowanie w iluzyjne wnętrze biblioteki portretu Jana Wantuły – miejscowego bibliofila i patrona placówki. Na pozostałych ścianach budynku artyści odtworzyli przedwojenne fotografie słynnych miejsc w Ustroniu – ratusza, zakładu przyrodoleczniczego czy szałasu pod Czantorią.

Rynek w Ustroniu

Ciekawy i niepowtarzalny, zbudowany w bardzo nowoczesnej formie. Jest tu niewielka, podświetlona fontanna i schody oraz ławeczki, wszystko z architektonicznym pomysłem. Najciekawsza jest tu konstrukcja z dachem w formie małego amfiteatru, pod którą widnieje wielka biało-czarna fotografia, na tylnej ścianie zabudowy. Przedstawia ona uliczkę w Ustroniu w latach międzywojennych.

Kolej linowa na Wielką Czantorię 

Kolej linowa na Wielka CzantorięOśrodek położony jest w Ustroniu na północnym zboczu Wielkiej Czantorii. Górna stacja ośrodka znajduje się na polanie Stokłosica, na wysokości 851 m n.p.m. Czynna jest przez cały rok Czteroosobowe kanapy kolei wywożą tysiące turystów pieszych w górne partie Beskidów. Zimą, dla miłośnikom narciarstwa i snowboardu Czantoria oferuje jedne z najdłuższych tras narciarskich w Beskidach.

O Wielkiej Czantorii oraz o jej szlakach i atrakcjach opisze w innym wpisie, poświęconym szlakom Beskidu Śląskiego.

Ciuchcia Ustroń

Tak dobrze czytacie – Ciuchcia, miejscowa atrakcja turystyczna, szczególnie dla dzieci, składająca się z ciuchci i wagoników. Porusza się lokalnymi drogami obwożąc turystów po okolicy. Swoją drogą skutecznie też spowalnia ruch uliczny na trasie Ustroń-Wisła 😉

Cennik oraz trasy po których się porusza, jak również czas wycieczek ciuchcią, możecie sprawdzić na stronie organizatora.

………………………..

Jeśli spodobał się Wam ten wpis, zachęcam do polubienia go na fanpage-u strony oraz do dyskusji w komentarzach. Jeśli jeszcze nie polubiliście strony na Facebooku, to koniecznie musicie to zrobić, będziecie wtedy na bieżąco z nowymi wpisami, a dla mnie będzie to dodatkowa motywacja do dalszego rozwoju bloga. Nie zapomnijcie zajrzeć też do galerii, staram się tam wrzucać najlepsze zdjęcia… ?

0 0 votes
Article Rating
0 Udostępnień
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x