Staw młyński Gościniec
Ciekawe miejsca,  Polska

Ścieżka „Bobrówka” – oaza spokoju blisko Lublina

W tym wpisie poznacie ścieżkę edukacyjną Bobrówka. Jest to kolejne fantastyczne miejsce na szybki wypad za miasto. Mało znana ścieżka, lecz bardzo atrakcyjna przyrodniczo,  idealna do „podładowania baterii” po ciężkim tygodniu pracy. Świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu poza miastem w otoczeniu przyrody lasów parczewskich. Bardzo przypomina ścieżki znane z Poleskiego Parku Narodowego.

Lasy parczewskie

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Parczew znajduje się niemal całe Pojezierze Łęczyńskie, z dziesiątkami jezior i tysiącami hektarów terenów bagiennych i torfowisk wysokich niskich i przejściowych. Nic więc dziwnego, że Lasy Nadleśnictwa Parczew pełnią dodatkowo funkcje otuliny Poleskiego Parku Narodowego. W rezultacie na terenie Nadleśnictwa znajduje się aż pięć rezerwatów o łącznej powierzchni około 424 ha. Jest też kilka ścieżek edukacyjnych, z których jedną z nich dzisiaj poznacie tj. ścieżkę edukacyjną „Bobrówka”.

obrośnięty mchem pień drzewa w lesie
Lasy Parczewskie

Brzozy we mgle

Ścieżka edukacyjna „Bobrówka”

Jak dojechać?

Ścieżka przyrodnicza „Bobrówka” zlokalizowana jest w leśnictwie Jedlanka na terenie Nadleśnictwa Parczew. Mniej więcej 39 km od Lublina, w bliskiej odległości od Ostrowa Lubelskiego. Jadąc w Ostrowie Lubelskim ul. Partyzantów w pewnym momencie skończy się asfalt i dalej poruszamy się przez ok 4 km – 10min jazdy szutrową drogą (szeroka i wyklepana – bez terenówki spokojnie damy radę. 😉 Po przejechaniu krótkiego leśnego odcinka, dotrzemy do skrzyżowania, gdzie już będą dobrze oznaczone kierunki jazdy. My skręcamy na prawo w duży leśny parking, gdzie możemy zostawić samochód

Stogi siana na łące przy lesie

Parę słów o ścieżce „Bobrówka”

Ścieżka „Bobrówka” została wytyczona wokół zbiornika wodnego „Staw Młyński Gościniec” zasilanego rzeką „Bobrówka”. W rezultacie rzeka ta w kilku miejscach przecina ścieżkę. Prawdopodobnie od tej rzeki wzięła się nazwa ścieżki. Pomimo, iż miejsce to obecnie jest mało znane, ma swoją ciekawa historię. Godnym uwagi jest fakt, że w pobliżu tej trasy biegł kiedyś Trakt Królewski, który łączył Kraków, Lublin i Wilno. Z kolei na rzece Bobrówka w przeszłości prężnie działały młyny wodne. Niewątpliwie jednak jej głównymi atutami są wspaniałe lasy mieszane, szczególnie ciekawie prezentujące się jesienią, meandrująca rzeka „Bobrówka” oraz niezwykle widokowy staw pośrodku lasu. Jej walory naturalne i specjalnie przygotowana ze środków unijnych mała infrastruktura czynią ją idealnym miejscem do rodzinnego wypadu za miasto. Może być więc ciekawą alternatywą dla bardziej znanych w regionie i częściej obleganych  ścieżek Poleskiego Parku Narodowego takich jak np. „Czachary” czy „Dąb Dominik”, „Spławy” i Obóz Powstańczy”

 

ścieżka Bobrówka w kolorach jesieni
Ścieżka edukacyjna „Bobrówka” w jesiennych barwach
Staw młyński Gościniec
Staw młyński Gościniec

Infrastruktura i dostępność

Ścieżka edukacyjna „Bobrówka” posiada świetną infrastrukturę do rodzinnych spacerów (również z wózkiem). Składają się na nią m.in. dość duży leśny parking, dobrze oznakowany. Godnym uwagi jest fakt, że na terenie parkingu znajduje się duża zadaszona wiata ze stołami i ławkami. Dodatkowo leśnicy wyznaczyli również miejsce z paleniskiem na ognisko. Bez wątpienia może być ono miejscem do wypoczynku lub integracji. Na pewno rodziny z maleńkimi dziećmi ucieszy fakt, że najbardziej niedostępne miejsca z łatwością pokonacie dzięki drewnianym kładkom i pomostom. Z pewnością swobodnie mogą się nią poruszać osoby niepełnosprawne oraz rodziny z wózkami dziecięcymi. W najbardziej atrakcyjnych miejscach zlokalizowano drewniane platformy widokowe. W połowie trasy, po przekroczeniu rzeki drewnianym mostkiem można odpocząć w miejscu wyposażonym w drewnianą wiatę z miejscem na ognisko. Na ścieżce umieszczono również 14 tablic edukacyjnych. Nad stawem, przy leśnej drodze, w okolicach zapory znajduje się również świetne miejsce dla miłośników wędkarstwa.

 

Najważniejsze informacje:

  • Długość ścieżki: ok. 3,3 km
  • Czas przejścia: ok. 1,5 godz.
  • Przystosowana dla osób niepełnosprawnych: TAK
  • Parking: TAK
  • Miejsca do grilowania lub na ognisko: TAK

Spodobał Wam się ten wpis? Zachęcam do polubienia go na fanpage-u strony oraz do dyskusji w komentarzach. Lajkując stronę na Facebooku, będziecie na bieżąco z nowymi wpisami, a dla mnie będzie to dodatkowa motywacja do dalszego rozwoju bloga ?

5 3 votes
Article Rating
0 Udostępnień
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek placek
Jacek placek
2 lat temu

Ścieżka jest płatna ?

Antypis
Antypis
3 lat temu

Fajnie ale spokojnie nie bylo w ten weekend. Jakas pijana mlodziez z discopolo na full na parkingu, jaki wstyd zeby byc naprutymi o 10 rano. Dno. A sciezka sama w sobie 6/10

Akacja
3 lat temu

Piękne miejsca. To w tamtej okolicy rozgrywany jest ultramaraton rowerowy Piękny Wschód, o którym pisała moja córka, zafascynowana pejzażami.

FUKO
3 lat temu

Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

8
0
Would love your thoughts, please comment.x