Ciasne przejścia na ścieżce piekło na Szczelińcu Wielkim
Ciekawe miejsca,  Parki Narodowe,  Polska

Góry Stołowe – obłędna kraina cudów natury z twierdzą Kłodzko

Narożnik - Góry Stołowe. Zdjęcie na skałach z widokiem doliny w tle Po naszej przygodzie w okolicach Międzygórza, udaliśmy się bezpośrednio nieco dalej na zachód – w pobliskie Góry Stołowe. Nie ma chyba nigdzie w Polsce gór tak mocno oddziałujących na wyobraźnię. Skalne labirynty, formacje przypominające skalne grzyby oraz wiele innych skał o tak dziwnych kształtach, że wyobraźnia daje mocno czadu… Po drodze zajrzeliśmy jeszcze do historycznej twierdzy – Kłodzko.

Kłodzko

Kłodzko to barwne i niezwykłe architektonicznie miasto województwa dolnośląskiego, położone w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką i jej dopływami. Świetne miejsce jako baza wypadowa w okoliczne góry i do innych, niezmiernie ciekawych miast Kotliny, jak Kudowa, Polanica czy Bystrzyca Kłodzka. Blisko stąd również do Parku Narodowego Gór Stołowych, dlatego postanowiliśmy skorzystać z okazji i spenetrować to historyczne miasto.

Trochę o historii miasta…

Kłodzko jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie, prawa miejskie uzyskało około 1275 roku, ale największy rozkwit nastąpił w XVI wieku. Burzliwa historia,  w której swoją obecność zaznaczyli Czesi, Niemcy i Polacy sprawiła, że Kłodzko stało się miastem wielokulturowym. Te trzy kultury wpłynęły na rozwój miasta, jego życie gospodarcze i społeczne, a także na jego kształt i charakter. Więcej o historii Kłodzka przeczytacie tutaj…

Twierdza Kłodzko

Wznosząca się na Górze Fortecznej twierdza przypomina swym kształtem gwiazdę. Należy do najcenniejszych zabytków architektury militarnej w Polsce. Posiada jeden z najlepiej zachowanych XVII–XVIII-wiecznych systemów obronnych w Europie. Obejmuje on twierdzę główną, fort pomocniczy, wzniesiony po drugiej stronie Nysy, fragmenty obwarowań miejskich i umocnienia polowe. Z pewnością warto ją zwiedzić. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem rozciąga się wspaniała panorama miasta i gór otaczających ziemię kłodzką.

Panorama Kłodzka. Na pierwszym planie zabudowa mieszkaniowa. Na drugim planie starówka z centralną wieżą zegarową na środku. W oddali góry
Kłodzko – widok z murów obronnych twierdzy

Podziemna trasa turystyczna

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku liczy ok. 600 metrów długości. Stanowi jedną z ciekawszych w Polsce podziemnych tras. Wizyta w Podziemnej Trasie Turystycznej uchyli rąbka kłodzkich tajemnic np. jak wyglądało niegdyś życie codzienne w Kłodzku, jakie tajemnice skrywało, jakie kary stosowano i jak je wykonywano. Ekspozycje są fajnie wykonane, mnie szczególnie zainteresowały ekspozycje na temat stosowanych w Kłodzku w dawnych czasach kar. 

kolarz z eksponatami trasy podziemnej w Kłodzku. W lewym górnym rogu opis kar stosowanych w Kłodzku w VI wieku
Atrakcje trasy podziemnej w Kłodzku

Kłodzka architektura

Kłodzko posiada jeden z bogatszych, zróżnicowanych i cenniejszych w kraju obiektów zabytkowych tworzących niezwykłą panoramę miasta. Miasto zachowało doskonale ukształtowany, kompletny i oryginalny układ urbanistyczny miasta średniowiecznego.

kolarz zabytki twierdzy Kłodzko. Na zdjęciu zabytkowy ratusz, most gotycki i obiekt sakralny
Najciekawsze zabytki Kłodzka

Najcenniejsze zabytki:

  • bastionowa twierdza na miejscu wcześniejszego zamku z 1577
  • późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
  • kościół św. Jerzego i św. Wojciecha
  • gotycki most na Młynówce z lat ok. 1280–1390 z barokowymi figurami, stylistycznie powiązany z mostem Karola w Pradze,
  • ratusz z końca XIX w. z renesansową wieżą

Góry Stołowe

Góry Stołowe to najdziwniejsze góry w Polsce, a rzekłbym nawet, że nawet w Europie. Powstały „zaledwie” 30 mln lat temu. Może się wydawać, że to całkiem dawno. Jednak w na tle innych pasm górskich są to dość młode góry. Dla porównania Tatry liczą ok. 300 mln lat. Charakteryzują się budową płytową i dziwacznymi kształtami bardzo mocno oddziałującymi na wyobraźnię.

Park Narodowy Gór Stołowych

Dla ochrony tych niezwykłych gór utworzono w 1993 r. Park Narodowy Gór Stołowych. Na potrzeby turystyki, przygotowano ponad 100 km szlaków, a więc jest gdzie się poszwendać. Szlaki nie są wymagające fizycznie, a więc osoby z trochę gorszą kondycją fizyczną również sobie z nimi poradzą. Trzeba pochwalić władze parku, za świetnie przygotowaną infrastrukturę i organizację ruchu. Mam tu szczególnie na myśli najbardziej oblegane miejsca czyli Błędne Skały i Szczeliniec Wielki.

Najciekawsze miejsca Gór Stołowych

Postaram się Wam w telegraficznym skrócie opisać najciekawsze miejsca w Górach Stołowych. Znajdą się tu również dwa schroniska, z których w jednym mieliśmy przyjemność nocować. Warto wiedzieć, że Góry Stołowe można zwiedzać również po stronie czeskiej. My jednak skupiliśmy się na naszych ojczystych górach…

Błędne Skały

Błędne Skały, a raczej „obłędne”  to najpopularniejsze miejsce w górach stołowych. Dlaczego obłędne? Przede wszystkim dlatego, że w sezonie wakacyjnym, czyli lipiec i sierpień zawsze jest tam bardzo tłoczno. Miejsce to jest unikatowym w skali europejskiej skalnym labiryntem. Nie brakuje miejsc widokowych z przepiękną panoramą. Jedno z takich miejsc znajduje się na terenie parkingu górnego – warto więc tam zajrzeć nawet jak samochód zostawiliśmy na dole.

Taras widokowy przy błędnych skałach. W tle panorama rozciągająca się z Błędnych Skał
Taras widokowy na Błędnych Skałach zlokalizowany na terenie parkingu górnego

Jednak główną atrakcją jest labirynt skał. Z uwagi, iż miejscami trzeba się przeciskać przez wąskie szczeliny, łatwo tworzą się korki. Mimo wszystko nie bez powodu to miejsce jest tak oblegane. Skalny labirynt robi naprawdę niesamowite wrażenie i można chwilami poczuć się jak grotołazi. Szczególnie dużą atrakcję Błędne Skały stanowią dla dzieci. Labirynt, jak również cudaczne formacje skalne fantastycznie pobudzają wyobraźnię dzieciaków.

kolarz Błędne Skały. Na zdjęciu 4 fotografie fragmentów labiryntu na terenie Błędnych Skał
Góry Stołowe – skalny labirynt na Błędnych skałach
Widok na czeską stronę z Błędnych Skał. Na pierwszym planie kamień graniczny na skale. W tle panorama.
Widok na czeską stronę z Błędnych Skał – punkt widokowy
Ważne informacje:

– warto się tam wybrać możliwie jak najwcześniej by uniknąć tłumów i znaleźć miejsce na parkingu
– do dyspozycji mamy 2 parkingi: dolny (bezpłatny) tzw. YMCA i górny (płatny -20 zł). Dojazd do parkingu górnego odbywa się wąską drogą dlatego obowiązuje tam ruch wahadłowy. Wjazdy i zjazdy odbywają się tylko w wyznaczonych godzinach, a ruchem kieruje obsługa Parku. Warto więc zostawić auto na parkingu dolnym by uniknąć czekania w kolejce na wjazd, a później na zjazd. 
– dojście pieszo z parkingu YMCA zajmuje zaledwie 25 min ścieżką przez las.
– wejście na ścieżkę błędne skały jest płatne: 10 zł – bilet normalny, 5 zł – bilet ulgowy (można kupić również online)
– nie ma tam żadnej gastronomi, są natomiast toalety (przy parkingu górnym) oraz toalety przenośne (przy parkingu dolnym)
– czas przejścia: ok 45 min wraz ze zdjęciami + 50 min jeśli zaparkowaliśmy na parkingu dolnym

Szczeliniec Wielki

Najwyższy szczyt w całym paśmie Gór Stołowych. Niezwykły płaskowyż, na którego szczyt prowadzi 665 kamiennych schodków. Jest on pozostałością najwyższego poziomu Gór Stołowych, w którym erozja wyrzeźbiła wspaniałe formy skalne. Do najbardziej znanych należą: „Kwoka”, „Małpolud”, „Wielbłąd”, „Głowa Księżniczki Emilki”, „Słoń” i „Kazalnica”.

Panorama rozciągająca się z góry Szczeliniec Wielki ( Góry Stołowe ).
Widok ze szczytu Szczelińca Wielkiego
Bajeczna Pasterka

Mniej więcej w połowie drogi na szczyt można odbić w lewo i zejść do pobliskiej, bajecznie położonej miejscowości Pasterka (ok. 25 min). W niedużej, ale bardzo urokliwej miejscowości znajdziecie m.in. zabytkowy barokowy kościółek, obóz harcerski, a także dziwny „pomnik ku czci kotom”. W Pasterce znajduje się schronisko PTTK do którego koniecznie trzeba wstąpić na przepyszne „pierogniewy”. Tuż za schroniskiem znajduje się świetne miejsce widokowe na Szczeliniec Wielki. Znajdziecie tam też tajemniczy kamień z inskrypcją:

„R.I.P.
Serce pozostawione w Pasterce”

kolarz z fotografiami z miejscowości Pasterka. Na zdjęciach widok na Szczeliniec, obóz harcerski, barokowy kościół oraz pomnik kotom
Atrakcje miejscowości Pasterka w okolicach Szczelińca Wielkiego
Schroniskoo PTTK Pasterka
Schronisko PTTK w Pasterce
Schronisko PTTK Szczeliniec Wielki

Żeby dojść z powrotem do szlaku na Szczeliniec Wielki, trzeba się wrócić tą samą drogą. Na szczycie czeka nas kolejne schronisko. Moim zdaniem jest to jedno z najładniej położonych schronisk w Polsce. Widok z tarasów widokowych wokół schroniska jest niesamowity. Same schronisko świetnie wyposażone jak i zaopatrzone. Znajdziemy tam kącik czytelniczy, na głównej sali pogramy w planszówki, a w pokojach bez problemu naładujemy telefony, z czym w wielu schroniskach jest problem.

 

 

Schronisko PTTK Szczeliniec Wielki
Schronisko PTTK Sczeliniec Wielki – Góry Stołowe

Warto tam spędzić noc, bo z tarasów zobaczymy zarówno zachód jak i wschód słońca. Rewelacyjny widok, który nie omieszkałem uwiecznić moim niezawodnym aparatem.

Kolarz ukazujący wschód i zachód słońca na górze Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych
Wschód i zachód słońca na Szczelińcu Wielkim
Od piekła…

O ile wejście na Szczeliniec Wielki jest bezpłatne i bez jakiś większych atrakcji, to zejście z góry odbywa się zupełnie inną ścieżką i jest płatne. Cena w porównaniu do atrakcji jakich doświadczymy jest bardzo symboliczna. Trasę rozpoczynamy od tarasów widokowych z niezwykłą panoramą oraz przedziwnymi formacjami skalnymi. Wśród nich chyba najbardziej znaną jest „Małpolud”.

kolarz dziwnych ormacji sklnych na Szczelińcu Wielkim
Formacje skalne na Szczelińcu Wielkim. W lewym górnym rogu „Małpolud”

To jednak nie koniec atrakcji. Dalej mamy powtórkę labiryntu z Błędnych Skał by następnie zejść do „piekła”. Tak sobie ten fragment ścieżki władze Parku nazwały i rzeczywiście przeciskanie się przez ciasne szczeliny w dół, kamienne schody z łańcuchami oraz przepaście rzeczywiście sprawiają jakbyśmy schodzili do piekła.

Ciasne przejścia na ścieżce piekło na Szczelińcu Wielkim
W drodze do piekła na Szczelińcu Wielkim – Góry Stołowe
…do nieba.

Wychodząc z „piekła” czeka nas wspinaczka do „nieba”. A w niebie widoki przepiękne. Warto się tam zatrzymać na chwilę i raz jeszcze zobaczyć jaki świat jest mały tam na dole. Po minięciu nieba, zostanie nam już krótki odcinek po kamiennych schodach na dół, gdzie czekają na nas „krupówki Gór Stołowych”.

Ważne informacje:

– warto tam się udać wcześnie rano lub po południu, by ominąć tłumów i korków na szlaku w drodze powrotnej, szczególnie na odcinkach z ciasnymi przejściami
– wejście na szczyt jest bezpłatne, zejście jest płatne: 10 zł – bilet normalny, 5 zł – bilet ulgowy (można kupić również online). Można zejść również bezpłatnie tą samą trasą co się weszło.
– nocleg w schronisku należy rezerwować odpowiednio wcześnie (w sezonie ok. 2 tyg. wcześniej)
– pod górą jest wydzielony ogromny parking (płatny – 10 zł za dzień), można również zostawić samochód pod Ośrodkiem Wypoczynkowym „Pod Szczelińcem” (również na noc – koszt: 10 zł za dzień +  20 zł za noc).
– pod Szczelińcem Wielkim sporo gastronomi, kramików itp. („krupówki), można również smacznie zjeść w schronisku
– czas przejścia: ok 2 h wraz ze zdjęciami + 1 h  jeśli schodzimy do miejscowości Pasterka

Skalne grzybki

Góry Stołowe to przede wszystkim przedziwne formacje skalne. Zdecydowanie mniej obleganym miejscem w tych górach są Skalne grzybki. Znajdują się one między Batorowem i Karłowem. Jest to grupa oryginalnie ukształtowanych form skalnych, rozrzuconych na długości ok. 2 km i na wysokości ok. 680-700 m n.p.m. Skałki mają kształty grzybów, maczug, baszt i bram, a nawet całych murów skalnych. Szereg form skalnych posiada własne nazwy są to np.: „Borowik”, „Skalne Wrota”, „Zrośnięte Grzyby”, „Pingwinki”, „Piętrowe Grzyby”.

Skalne grzyby w górach stołowych. Przedziwne formacje skalne przypominające grzyby
Skalne grzyby w Górach Stołowych
Skalne wrota w Górach Stołowych
Skalne wrota

Trasa jest bardzo łatwa i niewymagająca kondycji fizycznej. Dotrzemy do niej słynną szosą stu zakrętów. Auto możemy zostawić na bezpłatnym parkingu „Radkowskie skały”. Biegnie ona przez las skalnych formacji wyglądem przypominających grzyby. Świetna trasa na spacer z dziećmi. Przygotowałem dla Was trasę w formie pętelki, obejmującą skalne grzyby oraz miejsce widokowe na skale „Pielgrzym”. Widok stamtąd jest naprawdę przedni. Pokonanie trasy zajmie Wam ok. 3 h wraz z przerwami na sesje fotograficzne.

Widok ze skały Pielgrzym w Górach Stołowych
Widok ze skały Pielgrzym w Górach Stołowych
Ważne informacje:

– parking jak również szlak są bezpłatne
– warto sobie ściągnąć aplikację mapa turystyczna, by nie zabłądzić
– szczególnie warto wejść na skałę „Pielgrzym” – rozciąga się stamtąd wspaniały widok
– brak tam jakiekolwiek gastronomii oraz toalet

 Narożnik

Narożnik jest świetnym punktem widokowym na całe Góry Stołowe oraz Góry Orlickie i Bystrzyckie, a nawet przy dobrej widoczności na dalsze pasma Sudetów. Miejsce to stanowi duże zgrupowanie okazałych, silnie spękanych skał, górujących nad pionową przepaścią.  Nic więc dziwnego, że pełno na nich świetnych punktów widokowych.

Pomimo, iż pokonanie trasy w teorii nie powinno zająć więcej niż 2 h, jednak liczba wspaniałych punktów widokowych sprawia, że można się czasowo zatracić w tym miejscu. Trasa wiedzie od parkingu „Lisia przełęcz” niebieskim szlakiem do Skały Puchacza, natomiast wrócić można żółtym szlakiem do Lisiej przełęczy.

Punkty widokowe z tzw. Narożnika w Górach Stołowych.
Punkty widokowe z tzw. Narożnika w Górach Stołowych
Ważne informacje:

– parking jak również szlak są bezpłatne
– od parkingu do Narożnika jest zaledwie 15 min, więc możemy albo zacząć od niego, albo pójść najpierw żółtym szlakiem i na Narożniku skończyć jako takiej „wisience na torcie”
– brak tam jakiekolwiek gastronomii oraz toalet

Fort Karola

Jadąc w Góry Stołowe koniecznie trzeba zobaczyć Fort Karola. Jest on świetnym miejscem widokowym na Szczeliniec Wielki. Zlokalizowany jest w okolicach Lisiej przełęczy. Nie jest tak jednak łatwo tam trafić, ponieważ nie jest on na szlaku w żaden sposób oznaczony. Łotwo go więc pominąć.

Fort Karola w Górach Stołowych
Fort Karola – Góry Stołowe

Fort wybudowano w 1790 r., z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II jako niewielką strażnicę na granicy Prus i Austrii z kilkuosobową załogą, strzegącą drogi do Radkowa. Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty muru z resztkami bramy i oknem, schody oraz platforma widokowa. Wewnątrz fortu znajduje się otoczony niegdyś murami dziedziniec o wymiarach 10×14 m, z którego prowadzą schodki na platformę (punkt widokowy) z wmurowanym postumentem z zaznaczonymi stronami świata.

Widok na Szczeliniec Wielki z Fortu Karola w Górach Stołowych.
Widok na Szczeliniec Wielki z Fortu Karola
Ważne informacje:

– aby dojść do Fortu Karola należy przejść ok 200 m od lisiej przełęczy zielonym szlakiem (ok. 10 min.), następnie przy skale ze słabo wyrytymi napisami „Fort…” (na rozwidleniu) trzeba skręcić w prawo, a wiec odbić od szlaku zielonego. Na końcu ścieżki będzie Fort.
– brak opłat za parking (Lisia przełęcz) oraz za wejście do fortu
– punkt widokowy na Szczeliniec Wielki
– brak tam jakiekolwiek gastronomii oraz toalet

Droga 100 zakrętów

Asfaltowy odcinek, który łączy Kudowę Zdrój z Radkowem, nazywany jest Drogą Stu Zakrętów lub Szosą Stu Zakrętów. Jest dość wąski i liczy około 23 km, a swoją nazwę zawdzięcza jak się pewnie domyślacie licznym bardzo ostrym zakrętom (serpentynom).  Dla bezpieczeństwa drzewa, które wyrastają tuż przy poboczu oznaczono czerwonymi znakami na białym tle. Daje to niesamowite wrażenie i budzi lęk. Jadąc w Góry Stołowe nie sposób nią nie pojechać. Wiedzie ona do większości tutejszych atrakcji.


Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=7mAnCWOdtig

………………………..

Jeśli spodobał się Wam ten wpis, zachęcam do polubienia go na fanpage-u strony oraz do dyskusji w komentarzach. Jeśli jeszcze nie polubiliście strony na Facebooku, to koniecznie musicie to zrobić, będziecie wtedy na bieżąco z nowymi wpisami, a dla mnie będzie to dodatkowa motywacja do dalszego rozwoju bloga. Nie zapomnijcie zajrzeć też do galerii, staram się tam wrzucać najlepsze zdjęcia… ?

 

1 2 votes
Article Rating
0 Udostępnień
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewelina P
Ewelina P
4 lat temu

Byłam kiedyś na majowce w tamtych rejonach. Przepiękna okolica.
Mam nadzieję, że jeszcze tam pojadę

edyta
4 lat temu

doskonały opis. lepszy niż nie jeden przewodnik

Ewelina
Ewelina
4 lat temu

Bardzo interesujący i przydatny wpis. Nie zdawałam sobie sprawy, że Góry Stołowe są takie piękne. rodem z baśni lub jakiegoś innego fantastycznego miejsca. 🙂 Uwielbiam takie miejsca

Karolina
4 lat temu

Nigdy nie byłam w górach, choć paradoksalnie zawsze bardzo chciałam. Przyjemnie się czytało Twój wpis, więc będę wpadać częściej 😉

gusia
4 lat temu

Góry Stołowe to jedne z moich ulubionych zakątków 😀

Siwy Wiatr
4 lat temu

Przepiękny fragment Polski. Byłam wielokrotnie i zawsze się zachwycam.

Aleksandra
4 lat temu

Chciałabym zobaczyć Błędne Skały 🙂 Piękne zdjęcia i świetna relacja.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x