Rozlewisko przy ścieżce przyrodniczej Kleniewo
Ciekawe miejsca,  Polska

Kleniewo – niezwykła ścieżka przyrodnicza

Drewniana brama - wejście na ścieżkę przyrodniczą Kleniewo

Nie ma nic przyjemniejszego po całym tygodniu wielkomiejskiego zgiełku jak szybki wypad za miasto. Ostatnie miesiące dotknięte pandemią korona wirusa SARS-coV-2 dały się we znaki chyba wszystkim. Na dłuższe wypady, zwłaszcza zagraniczne jest chyba jeszcze trochę za wcześnie, dlatego warto spenetrować najbliższą okolicę. Wedle zasady „cudze chwalicie, swego nie znacie”, staram się Wam od pewnego czasu odkrywać właśnie takie miejsca. Było już całkiem sporo o Poleskim Parku Narodowym, atrakcjach Roztoczańskiego Parku Narodowego i jego okolic, a także ostatnio o Stawie Stróżek. Tym razem na tapetę bierzemy Ścieżkę przyrodniczą Kleniewo koło Opola Lubelskiego.

Kleniewo – kilka słów o tej ścieżce przyrodniczej

Ścieżka przyrodnicza Kleniewo biegnie wzdłuż rzeki Chodelka w miejscowości Pomorze koło Opola Lubelskiego. Charakteryzuje się bardzo atrakcyjnymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Poprowadzona jest przez kompleks leśny, wzdłuż lewego brzegu rzeki. Na trasie ustawione są tablice edukacyjne. Znajdziemy na nich informacje o krzewach, drzewach, mieszkańcach lasu oraz o gospodarce leśnej.

Zabytkowy domek nad stawem otoczony zieloną roślinnością
Zabytkowy domek nad stawem otoczony zieloną roślinnością

Gładka tafla rzeki Chodelka z pasem kamieni w poprzek rzekiW połowie trasy – nad rozlewiskiem rzeki Chodelki, znajduje się platforma widokowa. Można z niej obserwować ptaki i podziwiać wspaniały krajobraz rozlewiska rzecznego. Trasa nie jest zbyt długa, idealnie więc nadaje się na rodzinny wypad nawet z małymi dziećmi. Główną atrakcję  tworzy wspomniane wcześniej rozlewisko, które zamieszkuje sporo gatunków ptactwa wodnego.

 

Rozlewisko przy ścieżce przyrodniczej Kleniewo
Rozlewisko przy ścieżce przyrodniczej Kleniewo

Rozlewisko z gładka taflą wody odbijającą roślinność

Jak dojechać?

Ścieżka przyrodnicza „Kleniewo” rozpoczyna się i kończy obok węzła szlaków rowerowych w miejscowości Pomorze koło Opola Lubelskiego. Dojazd do niej ułatwiają znaki drogowe ustawione w miejscowości Kazimierzów na skrzyżowaniu drogi powiatowej nr 2611L z drogą wojewódzką nr 824 oraz w miejscowości Pomorze. Ścieżka w kształcie pętli, zaczyna się obok wiaty turystycznej nad spiętrzeniem rzeki Chodelki.

Infrastruktura

Ścieżka Kleniewo jest dobrym miejscem nie tylko na spacer, ale również na biwak na łonie natury. Samochód zostawimy na średniej wielkości wyznaczonym parkingu. Do odpoczynku mamy dwie drewniane wiaty turystyczne. Jedna znajduje się przed wejściem na ścieżkę – nad stawem. Idąc ścieżką natkniemy się na druga wiatę zlokalizowaną przy polance. Oczywiście dysponując kocykiem na pewno nie zabraknie nam miejsca na rodzinny piknik na trawie. Rozlewisko możemy oglądać z drewnianej kładki umiejscowionej nad tafla wody.

Drewniany taras widokowy na ścieżce przyrodniczej Kleniewo
Drewniany taras widokowy na ścieżce przyrodniczej Kleniewo

Ścieżka przyrodnicza jest oznaczona w terenie piktogramami na drzewach w kolorze zielonym. Na trasie rozstawione są drewniane tablice edukacyjne o miejscowej faunie i florze.

Informacje praktyczne

Na ścieżkę warto wybrać się pod koniec kwietnia w trakcie kwitnienia runa leśnego. Szczególnie niesamowite wrażenie robią dywany kwitnących Kornwalii oraz skrzypu. Warto wybrać się również jesienią, kiedy liście drzew i krzewów mienią się wielobarwną paletą kolorów. Trasa ma ok. 3 km, przejdziemy ją w ok. 1 h 30 min. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą aparat – rozlewisko jest naprawdę niesamowite 😉

………………………..

Jeśli spodobał się Wam ten wpis, zachęcam do polubienia go na fanpage-u strony oraz do dyskusji w komentarzach. Jeśli jeszcze nie polubiliście strony na Facebooku, to koniecznie musicie to zrobić, będziecie wtedy na bieżąco z nowymi wpisami, a dla mnie będzie to dodatkowa motywacja do dalszego rozwoju bloga. Nie zapomnijcie zajrzeć też do galerii, staram się tam wrzucać najlepsze zdjęcia… ?

4.5 4 votes
Article Rating
12 Udostępnień
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
B3dok z wiejski
B3dok z wiejski
2 lat temu

Fajny artykuł. Ładne zdjęcia.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x